Lukku ja linki kasutame igapäevaselt ning need vajavad hooldust nagu meie auto või kodumasinad. Kui lukk tõrgub töötamast, on põhjus sageli väheses hoolduses, kuna sinna kogunenud tolm ja mustus ei lase sellel enam korralikult toimida. Lukusüdamikku on vaja puhastada ja õlitada vähemalt 1 –2 korda aastas olenevalt kasutuskohast ja –tingimustest. Soovitav on korteriuste lukke õlitada vähemalt kord aastas. Tiheda kasutusega ukselukud, näiteks korrusmajade välisuksed vajavad õlitamist 3-4 korda aastas.
Lukusüdamikku puhasta puhastusvahendiga ja õlita spetsiaalse lukuõliga. Teised õlid võivad kahjustada luku korralikku toimimist. Talvisel ajal on võimalik lukk lahti sulatada näiteks AT lukuõliga.
Luku puhastamine ja õlitamine on lihtne ja kiire protseduur.
Näpunäited, kuidas lukusüsteeme hooldada
Lukusüdamikku tuleb pritsida piisaval hulgal puhastusvahendit nii, et see voolaks veidi lukust välja. Peale seda tuleb võti lukusüdamikku torgata ja välja tõmmata. Siin tuleb olla ettevaatlik- võtit ei tohi mitte mingil juhul südamikus keerata, sest see ajaks mustuse südamikus laiali ja südamik võib kinni kiiluda. Võtke võti lukust välja ja puhastage see pehme lapiga kuivaks. Korrake protseduuri seni, kuni mustust võtme külge enam ei jää.
Järgmisena pritsige lukusüdamikku piisaval hulgal lukuõli ja korrake võtmega puhastusliigutust 1-2 korda. Alles seejärel võib võtit südamikus ka keerata nii nagu lukku kinni ja lahti keerates. See tegevus aitab õlil lukusüdamikus laiali valguda.Kontrolli kõikide komponentide kruvide kinnitusi ja pinguta need vajadusel üle (hinged, lukukorpus, vasturaud, võtmepesa ja kuppel, lingid).
Tee hooldusmäärimist ka luku teistel osadel- lukukorpuse keel, väändenupu laager (nupu ja kilbi vahel), lingi laagrid (lingi ja kilbi vahel).
Meelespea!
- Lukku tuleb kasutada eesmärgipäraselt. Luku ja selle üksikosade suhtes ei tohi rakendada ülemäärast jõudu, võtit ja väändenuppu tuleb pöörata õiges suunas ning ust ei tohiks avada võtmest tõmmates, vaid ukselingist või käepidemest.
- Lisaks luku hooldusele tuleb kontrollida ka ukse tööd, kuna uksed kipuvad aja jooksul vajuma ja lukukeel võib hakata vastu vasturauda hõõruma. Töökindel uks liigub oma raamis vabalt ja pole vajunud. Vajadusel tuleb reguleerida ukse hingesid või vasturaua asendit.
- Jälgi, et praht või metallipuru ei satuks lukuraami liikuvatele osadele. Samuti ei tohiks lukuraami sattuda vesi.